"ההגיון השמעי יסוד לפילוסופיא היהודית: תורת ההגיון השמעי העברי, בתכונתו הדינית והמשלית, הנתון במדות שהתורה נדרשת, ובהגיון הסודי העברי… תשמש יסוד לבנין הפלוסופיא הדתית היהודית החדשה, ברציפותה לדורות הקודמים, ובהמשכה ממקורה הראשון, הנבואי. "

(קול הנבואה, עמ' ה, פסקה ד)

 

א. קנין החכמה העברית

החכמה העברית נקנית בדרך מיוחדה לה. יש בעלי דעה מודרניים, המבקשים חכמה ודעת בספרות העברית העתיקה, ולפי דבריהם, אינם מוצאים את מבוקשם. ויש מהמאמינים בתמימות התורה הק', הסוברים למצא בכתבי הקדש אמונה וחיים, אך לא מדע, שאותו הם מבקשים בספרויות החדשות. בה בשעה שהתורה הרי היא החכמה בעצמה, החכמה העליונה, החנונה מאת החונן לאדם דעת. גל עיני ואביטה נפלאות מתורתך.

נעילת דלת זו בפני מבקשי החכמה העברית מימין ומשמאל באה מתוך התבנית, או הדרך, המיוחדה לה, השונה מדרכי הספרויות החדשות. היא זקוקה משום כך לקורא-פועל, חכם ומבין מדעתו, או לחנוך בפלוסופיא הדתית היהודית, המתוכת בין הספרות המערבית והחכמה העברית.

 

"החכמה עולמית בעניינה ולאומית בצורתה ותבניתה. הצורה נראית באור גווניה המיוחדים באופן בלתי אמצעי במקום ובזמן. היא מתגלה בחזון במלוא כבודה ע"י מלאכיה, באוויר ארץ ידועה ובתקופה ידועה לבני עמה וכשעיניהם נשואות אליה. התבנית – היא נשמעת בפעולת המחשבה, המובנת בסגנון הלשון ובהשפעה על החיים הפועלים ונפעלים ממנה, מה ששונה בין עם לעם. למרות כלליות וקוסמופוליטיות החכמה, הוא מרובה כריבוי הלאומים, השונים ברוחם באופן תפיסתם ודרכי חייהם." (עמ' י"ג, אות ד').

 

מתוך 'קול הנבואה' חלק א'- 'תבנית הפילוסופיה הדתית היהודית':

KolHanvua

 

Scan0016

 

גולת הכותרת ביצירתו המופתית של הרב הנזיר הינה ספרו המונומנטאלי קול הנבואה, בו עמד על ייחודיותו של ההגיון העברי השמעי לעומת ההגיון היווני  חזותי. (וויזואלי)

בעמוד זה נרכז מאמרים ומחקרים בעקבות ספר 'קול הנבואה'.

 

בסוף ספר קול הנבואה מודפסת קבוצת מאמרים בשם: "שבחי קול הנבואה" ובהם גדולי חכמי הדור עומדים על ייחודו של ספר קול הנבואה.

 

מחקר מקיף אודות ספר קול הנבואה כתב הרב ד"ר יהודה ביטי ובו עמד הן על הביוגראפיה של הרב הנזיר והן על אופן עריכתו ומגמתו של ספר קול הנבואה. –  לקישור להורדת המחקר המקיף לחץ כאן. (המחקר חופשי באינטרט).

כאן המקום להודות לו בשם לומדי תורת הרב הנזיר על עבודתו הייסודית אשר פותחת שערים בפני לומדי תורת הרב הנזיר.

 

גם הפרופסור דב שוורץ עסק רבות בהגותו של הרב הנזיר והקדיש לה את אחד מספריו.

לרכישת והזמנת הספר קול הנבואה לחץ כאן. (יש לכתוב "קול הנבואה" – ולהזמינו מהמלאי.)

 

בעת מסיבה בבית הנשיא שז"ר לרגל צאת הספר "קול הנבואה"

הרב גורן זצל-בעוז ובתעצומות0003